TOP 3 PLACES TO VISIT IN PRAGUE


Ahoj! Dziś na tapecie piękna stolica Czech - Praga, z którą ostatnio połączyła mnie niesamowita przygoda. I choć nie do końca wszystko poszło po mojej myśli koniec końców spędziłam tam kilka fajnych dni. Była to moja druga wizyta w Pradze, trochę dłuższa niż poprzednia ale w zasadzie porównywalna jeśli chodzi o doświadczenia turystyczne. Tym razem z racji tego, że miałam więcej czasu udało mi się poznać miasto nie tyle ze strony turysty co mieszkańca. 

W poznawaniu miasta/ludzi bardzo pomagają podróże komunikacją miejską. Nie dość, że musisz się zaznajomić z mapą (ew. aplikacjami typu Google Maps, które swoją drogą bardzo polecam, nie raz uratowały moją zagubioną duszę) co pozwala Ci na zlokalizowanie zabytków i ciekawych miejsc, to masz również możliwość obserwacji ludzi, którzy z Tobą podróżują czy stoją na przystanku. Tak właśnie zaczęłam mniej więcej kojarzyć usytuowanie charakterystycznych dla Pragi miejsc. 

JAK DOSTAĆ SIĘ DO PRAGI

Do Pragi można się dostać na kilka sposobów - pociągiem, autobusem, samolotem bądź samochodem. Ceny biletów są różne, zależne od dnia i godziny odjazdu/wylotu.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO PRADZE

Poruszanie się po Pradze nie należy do skomplikowanych czynności. Miasto posiada trzy linie metra oraz dobrze rozwiniętą sieć tramwajów kursujących w centrum, autobusów na obrzeżu oraz pociągów i kolei naziemnej. Zakupiony i skasowany (!) bilet upoważnia do przejazdu każdym środkiem transportu. Kupić je można w automatach na przystankach, bądź w okienkach na stacjach. Przemieszczając się samochodem należy pamiętać, iż Praga podzielona jest na strefy. Jeśli ktoś miałby ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o transporcie w Pradze poniżej załączam przydatną stronkę.

http://www.dpp.cz/en/transport-around-prague/transit-schematics/

CO ZOBACZYĆ

Praga jest pięknym miastem, które jak najbardziej warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zważywszy na położenie naszego kraju jest to jedna z najpopularniejszych destynacji Polaków, zaraz obok Wiednia czy Budapesztu. Przyjeżdżacie na weekend i zastanawiacie się co tu można zobaczyć? Czytajcie dalej!

1. RYNEK STAROMIEJSKI

Pierwsze miejsce to oczywiście rynek. Znajdziecie tu między innymi Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, którego dwie 80-metrowe wieże pokryte czterema mniejszymi dumnie wznoszą się nad placem. W świątyni mieszczą się najstarsze organy w Pradze, a wejście do niej prowadzi przez kamienicę między restauracjami. W centralnej części rynku napotkamy pomnik Jana Husa, spalonego na stosie reformatora religijnego. Następnie kościół św. Mikołaja z XVIII wieku oraz mnóstwo przepięknie zdobionych zarówno gotyckich jak i renesansowych kamienic, powstałych za czasów Cesarstwa Niemieckiego. Główną atrakcję rynku stanowi jednak ratusz ze średniowiecznym zegarem astronomicznym Orlojem. Jest to jeden z najbardziej popularnych zegarów na świecie i to właśnie on przyciąga tu rocznie rzeszę turystów. Składa się z trzech głównych części: astronomicznej, pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej, z medalionami reprezentującymi miesiące oraz animacyjnej, z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Te ostatnie wyłaniają się z zegara co godzinę aby dać mały pokaz, na który codziennie czekają tłumy ludzi. Warto również wybrać się na górę wieży ratuszowej i stamtąd obejrzeć panoramę Pragi.


2. HRADCZANY

Kolejnym miejscem, którego nie sposób pominąć podczas zwiedzania Pragi jest dzielnica królewska - Hradczany. Składa się z zamku, Belwederu czyli pałacu letniego, ogrodów królewskich oraz imponującej katedry św. Wita i słynnej Złotej Uliczki. W zamku rezydowali kiedyś królowie, dziś można tam spotkać Prezydenta republiki Czech. Katedra św. Wita, która powstawała przez niemal sześć stuleci jest siedzibą arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego. Jest to również miejsce spoczynku królów, a także ich insygniów koronacyjnych. Kolejna z atrakcji, Złota Uliczka, zachwyci Was niewielkimi kolorowymi domkami w których pracowali niegdyś żydowscy złotnicy.

3. MOST KAROLA

Ostatnia pozycja na mojej liście to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w Pradze czyli Most Karola. Leży nad rzeką Wełtawą i łączy dwie dzielnice - Stare Miasto oraz Malą Stranę. Nazywany kiedyś Kamiennym lub Praskim Mostem, od 1870 roku nosi nazwę Karola na cześć Karola VI, który zlecił jego budowę. MALA STRANADZIELNICA ŻYDOWSKA JOSEFOV

https://architrav.pl/josefov-zydowska-dzielnica-pradze/

BIBLIOTEKA NA STRAHOVIE

https://podroze.wojciechkulik.pl/czechy/weekend-w-pradze/

OGRODY WALLENSTEINA

https://www.prague.eu/pl/obiekt/miejsca/526/ogrod-wallensteina-valdstejnska-zahrada

TAŃCZĄCY DOM

https://www.seepraha.com/pl/zdjecie?name=prague-dancing-house

ŚCIANA JOHNA LENNONA


POMNIK FRANZA KAFKI


You Might Also Like

6 komentarze

 1. No piękne miasto, piękne. Chciałbym kiedyś tam wyjechać i poczuć w końcu wolność. Piękne zdjęcia, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Czechy choć w stolicy jeszcze nie byłam, ale polecam Adrspach skalne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne miasto! Zatrzymałam się na ostatnim zdjęciu i nie mogłam oderwać oczu :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bylam w Pradze wieki temu. Muszę tam kiedyś wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od lat wybieram się do Pragi i jakoś mi nie po drodze, a mieszkam przy czeskiej granicy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Praga to piękne miasto. Chciałabym je kiedyś zwiedzić. Jest nawet na mojej mapce marzeń. 😊

  OdpowiedzUsuń