GUTEN TAG BERLIN!


Witajcie! Dzisiaj na tapecie nasz zachodni sąsiad, a konkretnie jego stolica czyli Berlin. Powiem szczerze, że długo się tam wybierałam ale kiedy już dotarłam byłam pozytywnie zaskoczona. Berlin zawsze kojarzył mi się z tą zimną, mniej ciekawą stolicą europejską, w której nie ma na czym zawiesić oka. Okazało się, że to wielokulturowe miasto oferuje nie tylko ciekawe miejsca ale również piękne zabytki. W tym zamieszkanej przez ponad 3 mln ludzi metropolii codziennie dzieje się coś innego co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Zobaczcie co udało nam się zwiedzić:

1. EAST SIDE GALLERY

Jest to fragment dawnego Muru Berlińskiego o długości 1316 m. W 1989 roku za sprawą artystów z całego świata przemieniono go w największy na świecie pomnik - galerię pod gołym niebem. Można doliczyć się tam ponad stu malowideł, z których najpopularniejsze przedstawia pocałunek dawnych przywódców ZSRR i NRD Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera.
2. BRAMA BRANDENBURSKA

Czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Berlina. Jako jedyna spośród 18 bram miejskich przetrwała do czasów współczesnych. Zbudowana w latach 1788-1791 obecnie stanowi symbol zjednoczonych w 1990 roku Niemiec. Na jej szczycie znajduje się rzeźba kwadrygi prowadzonej przez rzymską boginie zwycięstwa - Wiktorię.
3. POMNIK POMORDOWANYCH ŻYDÓW EUROPY

Pomnik wzniesiony ku pamięci Żydów pomordowanych w trakcie II wojny światowej. Składa się z 2711 betonowych nagrobków i tworzy pewnego rodzaju labirynt. Muszę przyznać, że pomnik wywarł na mnie ogromne wrażenie i pomimo, iż wiąże się z nim tragiczna historia, należy do moich ulubionych miejsc w stolicy.


4. CHECKPOINT CHARLIE

Najpopularniejsze w okresie Zimnej Wojny przejście graniczne między NRD, a RFN znajdujące się w samym centrum Berlina, na skrzyżowaniu ulic Friedrichstrasse z Zimmerstrasse. Niedaleko powstało Muzeum Muru Berlińskiego gdzie dowiecie się więcej na temat historii podziału Niemiec. 

5. REICHSTAG

Po przeniesieniu stolicy do Berlina podjęto decyzję, że to właśnie ten, powstały w latach 1884-1894 neorenesansowy budynek ponownie zostanie siedzibą niemieckiego parlamentu. W tym celu zyskał on ważącą 1200 ton szklaną kopułę stanowiącą sklepienie dla sali parlamentarnej. Jest ona dostępna dla zwiedzających.6. PAŁAC CHARLOTTENBURG

Mowa tu o pałacu powstałym w 1699 roku za panowania rodu Hohenzollernów. Pierwotnie nosił nazwę Lietzenburg. Został wzniesiony na polecenie elektora brandenburskiego, a później króla pruskiego Fryderyka I dla jego żony Zofii Charlotty. Po nagłej i niespodziewanej śmierci królowej w 1705 roku zespołowi pałacowo-parkowemu zmieniono nazwę na Charlottenburg ku czci jej pamięci. Od tamtej pory pałac wielokrotnie rozbudowywano, a ostatni król zakończył w nim panowanie w 1861 roku. Obecnie w dużej części obiektu mieści się muzeum. Zwiedzić można Stary i Nowy Pałac, Pawilon Schinkla, Belweder i Mauzoleum Królowej Luizy.


You Might Also Like

4 komentarze

 1. Przepiękny ten Berlin, kopulaste budynki bardzo mnie się podobają, muszę odwiedzić stolice Niemiec.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowne murale - uwielbiam taką uliczną sztukę! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Berlin to miasto, które chciałabym kiedyś osobiście odwiedzić, niby nic wielkiego, ale jest na co popatrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Berlin jest barwnym i ciekawym miastem.

  OdpowiedzUsuń