NEXT STOP: WROCŁAW

  
Kolejny przystanek na mojej mapie Polski to Wrocław. Nie ukrywam, że już od jakiegoś czasu planowałam się tam wybrać ale nigdy nie było okazji. W końcu sama ją sobie stworzyłam. Właśnie zbliżała się druga rocznica naszego związku, wtedy zdecydowałam - Jedziemy do Wrocławia! Co z tego wynikło? Zobaczycie sami. Przygotowałam bowiem krótką relację z tego co zobaczyliśmy. Nie było tego dużo, z racji tego, że byliśmy tam niecały weekend ale moim zdaniem jak najbardziej warto. Resztę zwiedzimy przy okazji następnej wizyty.

 1. RYNEK GŁÓWNY

Rynek we Wrocławiu zajmuje prawie 3,8 hektara. Zaliczany jest do największych dawnych placów targowych w Polsce. W jego centrum znajduje się Stary Ratusz z 66-metrową wieżą, którego budowę rozpoczęto w 1299 roku. Widzimy na nim również zabytkowy zegar astronomiczny z jedną wskazówką i słońcem w centrum tarczy.
Obok niego stoi przetransportowany z Lwowa pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry. W centralnej części Rynku oprócz tych dwóch zabytków znajduje się także ciąg kamienic, w których funkcjonują restauracje, puby, galerie i sklepiki. Kiedyś stały tu stoiska handlarzy. Kolejną rzeczą, jaką znajdziemy na Rynku jest pręgierz. Dawniej w jego miejscu znajdował się plac, na którym sądzono przestępców. Cały Rynek otoczony jest 60 barwnymi kamienicami, które reprezentują często odmienne style architektoniczne. W północno-zachodniej części Rynku znajdują się połączone barokową bramą kamieniczki Jaś i Małgosia. Będąc w temacie Wrocławia nie sposób nie wspomnieć o tutejszych krasnalach. Są to niewielkie rzeźby umieszczane na terenie miasta od 2005 roku. Jest ich już 342, a ich liczba ciągle rośnie. Są one nieodłączną częścią miasta, a wręcz jego symbolem.   


2. OGRÓD ZOOLOGICZNY/AFRYKARIUM

Najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, otwarty w 1865 roku. Pod względem liczby zwierząt (10 500) zajmuje trzecie miejsce na świecie. W jego centrum znajduje się Afrykarium, czyli powstałe z połączenia słów Afryka i akwarium pierwsze w Polsce oceanarium. Jest to również pierwsze na świecie oceanarium tematyczne poświęcone wyłącznie faunie Afryki. A jakie zwierzęta można spotkać na terenie ZOO i Afrykarium? Zapraszam do obejrzenia galerii. 
budynek Afrykarium


3. OSTRÓW TUMSKI 

Ostrów Tumski to nazwa najstarszej, zabytkowej części miasta Wrocław, która 1000 lat temu była wyspa. Dziś można tam znaleźć mnóstwo zabytków takich jak: gotycka archikatedra św. Jana Chrzciciela, XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi, brama kluskowa. Atrakcyjnym miejscem jest także Most Tumski znany z wiszących na nim kłódek.


K. 

You Might Also Like

13 komentarze

 1. Tak dawno nie byłam we Wrocławiu,że nie pamiętam jak wygląda, przypomina mi Toruń a przynejmniej zdjęcia kamieniczek robią takie podobne wrażenie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne zdjęcia, zachęca do zwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zakochana we Wrocławiu, uwielbiam go :) Za rok planuję się tam przeprowadzić. Średnio raz w miesiacu mam przyjemność być w tym mieście.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłem we Wrocławiu na weekend i zdecydowanie odczuwam niedosyt tego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Wrocław! To moje miasto, które kocham całym sercem! Lubię je podziwiać na fotografiach innych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale piękne zdjęcia!Bomba <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Agh mam w planach wybrać się do Wrocławia! Przepiękne miasto :D
  Obserwuje

  OdpowiedzUsuń
 8. ja do Wrocławia przyjezdzalam od 5 roku zycia. moja babcia i dziadek mają mieszkanie wlasnie w rynku. zresztą we wrocku studiowalam 3 lata. mam dostac wlasnie to mieszkanie w rynku, ale watpie, żebym sie tam przeprowadzila . pewnie wynajmę chatę, bo szkoda byloby mi sprzedawać, chce myslec o dziecku, bo moze moja corka bedzie chciala wyjechac na studia to mieszkanie zawsze bedzie ;) . odkad skonczylam studia rzadko tam bywam, ale wiosną sie bedzie trzeba wybrac, bo babcia dawno prawnuczki nie widziala.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że od mojej ostatniej poważnej wizyty 10 lat temu we Wrocławiu przybyło kilka ciekawych miejsc, które wypadałoby odwiedzić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. We Wrocławiu byłam kilka razy, równiez w zoo, bardzo miło wspominam tą wizytę :) z taką wycieczką wiążą się w moim życiu spore wspomnienia :*

  OdpowiedzUsuń
 12. We Wrocławiu byłam tylko raz - piękne miasto i z pewnością tam wrócę :)

  https://nataliapoczatek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Od niedawna mieszkam we Wrocławiu i przyznam, że mnie również bardzo się tutaj podoba. To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miast :)

  OdpowiedzUsuń