WHAT TO SEE IN TROGIR
Za oknem ponuro i zimno. Przygotowałam zatem relację ze spontanicznego, bo drugiego w ostatnie wakacje wyjazdu do Chorwacji. Enjoy!


Tym razem postawiliśmy na Čiovo. Jest to spokojna wyspa o powierzchni prawie 30km², która oferuje możliwość wypoczynku w towarzystwie pięknych widoków, a w postaci plaż, których w tamtym rejonie jak na lekarstwo. Z lądem łączy ją kolejna, zabytkowa wyspa Trogir. Jest to malutkie miasto portowe, które swoim wyglądem i klimatem przypomina mi Wenecję w wersji mini: piękne, zabytkowe i wąskie uliczki, szum morza otaczającego wysepkę, a także setki turystów. Na samo zwiedzanie spokojnie wystarczy nam pół dnia. A co warto zobaczyć? Oto moje trzy propozycje:
1. STARÓWKA

Do centrum prowadzą dwie główne bramy - Morska, znajdująca się przy promenadzie oraz Lądowa, usytuowana na przeciwko mostu łączącego wyspę z lądem. Nad tą drugą zobaczymy figurę patrona miasta – błogosławionego Ivana Ursiniego z Trogiru. Główny plac nosi nazwę Trg Ivana Pavla II. To właśnie on przyciąga najwięcej turystów i jest sercem tej małej wysepki, a wszystko to, ponieważ w jego obrębie leżą najważniejsze zabytki miasta. Do zabytków tych zaliczamy: ratusz, wieżę zegarową, Katedrę św. Wawrzyńca wraz z loggią przedstawiającą sceny z życia Pana Jezusa oraz Pałac Čipiko. Starówka Trogiru pełni funkcję ośrodka kulturalnego miasta, w którym od rana do wieczora gra muzyka, a przy stołach rozstawionych w sąsiedztwie Pałacu odpoczywają zwiedzający.  Brama Morska


Katedra św. Wawrzyńca

Pałac Čipiko / wieża zegarowa


2. TWIERDZA KAMERLENGOTwierdza Kamerlengo to zabytek, którego nie sposób nie zauważyć. Pochodzi ona z XV wieku i wznosi sie dumnie na południowo-zachodnim brzegu miasta. Wstęp do twierdzy kosztuje około 20 kun, które moim zdaniem warto wydać by moc podziwiać przepiękną (zwłaszcza o zachodzie Słońca) panoramę Trogiru.
Panorama Trogiru, widok z twierdzy

Wyspa Čiovo, widok z twierdzy

Panorama Trogiru, widok z twierdzy

Widok z twierdzy

Promenada Trogiru, widok z twierdzy

3. WYSPA ČIOVO 

Czyli wyspa, do której by się dostać należy przejechać przez kolejną wyspę jaką jest Trogir. Jak już pisałam wyżej, jest ona stosunkowo niewielka, bo zajmuje okoł30km². Można na niej znaleźć mnóstwo plaż, zarówno tych spokojnych jak i bardziej tłocznych. Jeśli chodzi o te pierwsze to najlepiej odwiedzić malutką miejscowość o nazwie Slatine. Osada ta może poszczycić się ciszą, piękną krystaliczną wodą oraz plażą w postaci dość drobnych kamyczków. Jest natomiast nie przeszkadza Wam hałas i natłok ludzi, a cenicie sobie bliskość lokali gastronomicznych oraz sklepów to spodoba Wam się w miejscu o nazwie Okrug Gornji. Obie te miejscowości leżą kilka kilometrów od Trogiru, a dostać się do nich można drogą zarówno morską (linia Bura Line) jak i lądową.


Slatine

Okrug Gornji

Okrug Gornji

K.

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Ale piękne zdjęcia! Przepiękne miejsce do zwiedzania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia. Faktycznie miejsce warte obejrzenia

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne i urokliwe miejsca zarówno jak za dnia tak i nocą. Chętnie bym się tam kiedyś znalazła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne miejsca! <3
  Na pewno nie jeden chciałby się teraz tam znaleźć po przeczytaniu Twojego posta :D
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ja kocham oglądać takie zdjęcia. Czytać zresztą też!

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielką chęcią - choćby dziś :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie ujęłaś to na zdjęciach. Cudne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 8. Byliśmy w tym roku objazdowo w Chorwacji i z wielu miast najbardziej podobał mi się Trogir i Split. Niestety nie zahaczyliśmy o żadną wyspę. Może następnym razem ;) Chorwacja jest cudowna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie opisane. Zakochałam się. A zdjęcia świetnie przenoszą w miejsce, które chciałaś ukazać. Najbardziej urzekłą mnie Twierdza Kamarlengo. Ślicznie i wiem już gdzie wybrać się na urlop ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Aż zatęskniłam za wakacjami. Cudownie byłoby tam odpocząć i poszwendać się tymi. ulicZkami.

  OdpowiedzUsuń