52 HOURS IN WARSAW

Stolica w 52h, czyli czego nie może zabraknąć na Waszej liście zwiedzania.

Nie oszukujmy się. Dwie doby, z których kilka dobrych godzin musimy poświęcić na spanie, posiłki oraz inne czynności życia codziennego to naprawdę niewiele. Co w takim razie zobaczyć, gdzie pójść, jakie miejsca odwiedzić? W dzisiejszym poście postaram się Wam troszeczkę pomóc. Wiadomo, plan zwiedzania w dużej mierze zależy od tego co chcielibyśmy zobaczyć, jedne rzeczy interesują nas bardziej, drugie mniej. Istnieją jednak zabytki, których po prostu nie da się pominąć, dlatego zapraszam do lektury!

  1. PLAC ZAMKOWY

Pierwsze miejsce na liście to oczywiście ścisłe centrum czyli Plac Zamkowy. Znajdziemy na nim 22-metrowa kolumnę króla Zygmunta III Wazy oraz mieszaninę gotyku, baroku i klasycyzmu w postaci Zamku Królewskiego. Zbudowany w XIV wieku pełnił funkcje rezydencji książąt mazowieckich, siedziby władz I Rzeczypospolitej, rezydencji niemieckiego generalnego gubernatora czy siedziby Naczelnika Państwa i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo zewsząd otaczają nas przepięknie zdobione, kolorowe kamienice, w których obecnie znajduje się muzeum. Kilka kroków dalej naszym oczom ukazuje się Starówka, a wraz z nią symbol miasta - warszawska syrenka. Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.Zamek Królewski  


2. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE

Krakowskie Przedmieście to jedna w najbardziej znanych ulic Warszawy. Biegnie od pomnika Mikołaja Kopernika, a dokładniej miejsca, w którym Krakowskie Przedmieście przechodzi w ulicę Nowy Świat, a kończy się na placu Zamkowym. To właśnie przy niej mieści się wiele ważnych zabytków, kościołów, pomników postawionych na cześć wielkich Polaków czy domów, w których przez pewien okres mieszkali. Znajdziemy tu również mnóstwo pałaców i kamienic, niegdyś stanowiących własność zamożnych mieszczan. Obecnie pełnią one funkcje urzędów miejskich.    

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego

Kościół Wizytek             
Pałac Prezydencki

Hotel Bristol

Pałac Staszica, właśc. pałac Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Zamek Królewski   

3. CMENTARZ POWĄZKOWSKI

Dla mnie osobiście jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Cmentarz został założony w 1790 roku, co czyni go najstarszym cmentarzem w stolicy. Z uwagi na to, że spoczywa na nim mnóstwo ważnych dla narodu postaci należy także do najważniejszych nekropolii w kraju. Jego ogromna powierzchnia sprawia, że planowany czas pobytu tutaj zawsze się wydłuża, a sam urok i magia tego miejsca nie pozwalają nam go zbyt szybko opuścić. Na terenie cmentarza znajduje się XVIII-wieczny Kościół Św. Karola Boromeusza oraz założona w 1925 roku Aleja Zasłużonych. Spotkamy tam przepiękne nagrobki, z których najstarsze pochodzą z antyku, a najnowsze z epoki klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej. Do najbardziej znanych osób pochowanych na Powązkach należą między innymi Bolesław Prus, Czesław Niemen czy Fryderyk Chopin.
4. GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

Bardzo charakterystyczny punkt w Warszawie. Jak sama nazwa wskazuje jest to grób, jednocześnie pełniący funkcję pomnika, a poświęcony poległym w walce o niepodległość. Idea oddania hołdu nieznanym żołnierzom zrodziła się po I wojnie światowej we Francji, w Polsce zaś pierwszy taki pomnik wzniesiono w Lodzi. W miejscu powstałego w 1925 roku Grobu Nieznanego Żołnierza płonie wieczny znicz, a służbę pełni warta honorowa. Sam pomnik składa się z trzech ocalałych arkad Pałacu Saskiego.5. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Miejsce, koło którego nie sposób przejść obojętnie. Być może z zewnątrz wygląda niepozornie ale kiedy już się wejdzie z pewnością zostanie się na dłużej. Zespół parkowo-pałacowy o nazwie Łazienki Królewskie położony jest w centrum miasta i czynny cały rok. Na jego ternie znajdują się: Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, Ermitaż, Świątynia Egipska, pomnik Fryderyka Chopina czy Belweder. Miejsce zostało założone w XVII wieku przez księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, a rozbudowane za sprawą Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tak powstała najważniejsza i najwspanialsza atrakcja parku, a mianowicie Pałac na Wodzie. Dzisiaj mieści się w nim muzeum, w którym zobaczymy mnóstwo dzieł sztuki i zachwycających pomieszczeń między innymi Salę Jadalną - miejsce obchodów obiadów czwartkowych. Piętro wyżej znajdziemy zaś dawne apartamenty królewskie. Łazienki Królewskie to niesamowite miejsce zarówno dla entuzjastów architektury, sztuki czy przyrody. W parku oprócz zabytków znajdują się bowiem cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.


6. PAŁAC KULTURY I NAUKI

Zaprojektowany przez radzieckiego artystę Lwa Rudniewa, a wybudowany w latach 1952-1955 stanowi „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Dzięki swoim 230m zapewnił sobie pierwsze miejsce na liście najwyższych, niezamieszkanych budynków w Polsce. Na jego szczycie znajduje się drugi co do wielkości zegar w Europie, a na XXX piętrze jedyny udostępniony ludziom taras widokowy na takiej wysokości. Sam budynek mieści w sobie między innymi kino, dwa teatry czy Salę Kongresową. Znajdujący się w ścisłym centrum, otoczony nowoczesnymi budynkami i luksusowymi hotelami ten symbol Warszawy wydawać się może czymś dziwnym, niepasującym do tak szybko rozwijającego się miasta. Stojąc przy nim czujemy się jakby wyrwano go z innej epoki, a my jesteśmy tego świadkami. Dla mnie jest to olśniewający przykład polskiego socrealizmu, a reszta najzupełniej mogłaby nie istnieć.

*Ciekawostki: Podziemia Pałacu zamieszkują koty, którym administracja zapewnia należytą opiekę, zaś na 43 piętrze przebywają sokoły wędrowne, które można podziwiać na żywo przez internet.
Taras widokowy czynny jest codziennie w godzinach 10-20, natomiast w sezonie w każdy piątek i sobotę aż do 23:30.
Pałac Krasińskich, z siedzibą zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej

Gmach Sądu Najwyższego
K.

You Might Also Like

16 komentarze

 1. Od kilku miesięcy noszę się z zamiarem odwiedzenia Warszawy, ale jakoś nigdy nie po drodze. Chyba odstraszają mnie te korki i przepełnione ulice. Jednak miejsca, które pokazujesz sa piekne, urokliwe i po prostu trzeba e w końcu zobaczyć. Może w te wakacje się uda? Zobaczymy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam też Park Ujazdowski - blisko Łazienek oraz Saską Kępę! A przy okazji zwiedzania Starówki warto zejść na dół, nad Wisłę (albo zjechać ruchomymi schodami - pierwszymi w Warszawie) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warszawa w pigułce - super! Byłam raz - wjechałam na szczyt Pałacu Kultury :) Czy chcę wrócić? Nie wiem... znam piękniejsze miejsca... Może ewentualnie chciałabym zobaczyć jeszcze te pawie w Łazienkach oraz Muzeum Domków dla Lalek :)

  http://przystanek-klodzko.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy się specjalnie nie interesowałam Warszawą, ani nie miałam zamiaru jej odwiedzać. Jakoś nie ciągnie mnie tam, tak jak wszystkich. Teraz, jednak gdy widzę coraz więcej takich pięknych zdjęć, zaczynam się powoli przekonywać do naszej stolicy :)

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie przeprowadziłam się blisko Warszawy i planuję zwiedzić, dlatego Twój wpis jest bardzo przydatny. Ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I tak całkiem sporo zobaczyłaś, mając ograniczony czas :) ja akurat mieszkam pod Warszawą, więc zwiedzoną mam ją dość gruntownie.

  OdpowiedzUsuń
 7. W Warszawie jest wiele pięknych miejsc, które warto zwiedzić. Takich nieoczywistych. Piekną dzielnicą jest Żoliborz, nowe życie dostała Praga Północ, tuż za Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczyna się Ogród Saski.

  OdpowiedzUsuń
 8. W Warszawie na wycieczce bylam 2 razy i mam zaliczone az 5 pozycji! Gdy jeżdżę do znajonych zazwyczaj sie obijamy, jemy sushi i chodzimy na zakupy. Dobrze ze te najwazniejsze atrakcje i troche wiecej mam juz zalatwione. Buziaki

  Caiawichowska

  PinkyPromiseGang 👈🏻oddaje obserwacje👈🏻 +ROZDANIE

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatny post, zwlaszcza, ze jutro wybieram się z rodzicami do Wawy ^^ Mam zaliczone kilka pozycji, wiec przez nastepne 3 dni musze nadgonic reszte ��
  simplyzosia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Ładne zdjęcia! Ja nigdy w Warszawie nie byłam, ale w przyszłości mam zamiar pojechać :)
  KLAUDIALISIECKA BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 11. Byłam kiedyś w Warszawie i kilka tych miejsc odwiedziłam. Podobalo mi się i również polecam. Co do zdjęć, masz oko;**
  https://agnieszka-to-ja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow ! Zrobiłaś naprawdę ciekawy post .Ja osobiście kocham Warszawę :D Zapraszam do mnie : http://malykawalekmnie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak, dwa dni to niewiele, a te miejsca warto zobaczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przepiękne zdjęcia ! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne zdjęcia, Warszawa to cudowne miasto :) Mieszkam niedaleko i często tam bywam, ale stolica zawsze tak samo mnie zachwyca!

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie.
  MÓJ BLOG FANPAGE

  OdpowiedzUsuń
 16. Oj pamiętam ten cmentarz, głównie po okropnym bólu nóg, gdyz przewodnik chciał pokazać go całego. :)

  Pozdrawiam
  mental-giant.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń