MILAN, ITALY (part 2)

Witajcie! Zapraszam Was na kontynuację poprzedniego postu opisującego moją wycieczkę do Mediolanu.     


Przy wejściu do Galerii Wiktora Emanuela od strony Piazza della Scala mieści się muzeum Leonarda da Vinci.
Piazza della Scala czyli zieleń i ławki okalające pomnik Leonarda da Vinci.La Scala

To właśnie tutaj znajduje się La Scala - najsłynniejsza opera na świecie. Zaprojektowana przez architekta Giuseppe Piermariniego, powstała w latach 1776-1778. Jej nazwa pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, której małżonek ufundował budowę kościoła Santa Maria alla Scala stającego niegdyś w miejscu ówczesnej opery. Budynek wygląda z zewnątrz dosyć niepozornie i bardzo łatwo go przeoczyć ale jego wystrój naprawdę robi wrażenie. La Scala to miejsce, w ktorym wystawiano takie opery jak: Turek we Włoszech RossiniegoMadame Butterfly Pucciniego czy Otello Giuseppe Verdiego. Na widowni może zasiąść aż 3600 osób.   W 2015 roku miasto było organizatorem światowej wystawy Expo, w której udział wzięło 140 krajów, stąd flagi przy jednej z głównych ulic. Idąc dalej zauważymy, że zarówno ją jak i większość przylegających do niej uliczek przepełniają kawiarnie, lodziarnie oraz sklepy - głównie sieciówki. To właśnie tam jadłam chyba najlepsze lody w życiu, które podawane są w... bułce. W jednym z budynków znajdziemy też prześliczne ruchome schody (choć może tylko mnie tak dziwnie ujęły) prowadzące do restauracji i targu z jedzeniem. Ponadto jeśli macie ochotę możecie dać się namalować bądź po prostu zatrzymać się i pooglądać uliczne występy. 

  

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)

Idąc do końca główną, tętniącą życiem ulicą Dante (via Dante) dojdziemy do Zamku Sforzów - włoskiego rodu arystokratycznego władającego księstwem Mediolan. To właśnie z tego rodu wywodzi się Bona, żona Zygmunta Starego, od 1518 roku królowa Polski i wielka księżna litewska. 

Zamek został zbudowany z cegły w połowie XV wieku. Położony na planie kwadratu, otoczony murem, posiada kilka baszt i obecnie sucha fosę. Jego zleceniodawcą był pierwszy książę Mediolanu - Gian Galeazzo Visconti. Budowla była siedzibą rodu i pełniła funkcje obronne. Obecnie można ją oglądać bezpłatnie od godziny 7 do godziny 19. Na terenie zamku znajduje się również muzeum, do którego wejście kosztuje 3 euro. Kryje ono ostatnie dzieło Michała Anioła, a także freski Leonarda da Vinci, który sprawował pieczę nad tym miejscem w kwestii sztuki i kultury. Wchodząc na teren zamku mijamy fontannę oraz pomnik Giuseppe Garibaldiego. Wychodząc zaś trafiamy do Parku Sempione, który od północy zamyka Łuk Triumfalny z XIX wieku, wyznaczający bramę miejską miasta. Ciekawe jest to, ze w ciągu 700 lat swojego istnienia zamek wielokrotnie przebudowywano. 


Kościół San Carlo al Corso.  Dworzec Główny (Milano Centrale)


Miejsce, które mnie oczarowało. To była po prostu miłośc od pierwszego wejrzenia. Naprawdę. Polecam to miejsce każdemu, nawet jeśli nie planuje stamtąd zadnej podróży. Wzorowany na waszyngtońskim Union Station jest to jeden z największych dworców kolejowych w Europie. Dziennie obsługuje aż 600 pociągów! Nie jest zbudowany w żadnym konkretnym stylu, a jego monumentalizm pozwala zmieścić chyba wszystko począwszy oczywiście od pociągów, kas, poczekalni, a skończywszy na sklepach z ubraniami, obuwiem, kosmetykami, zabawkami i elektroniką. Ale to jeszcze nie wszystko! Znajdziecie tam też kawiarnie, fast foody, pocztę, kantory, biura podróży i wypożyczalnie samochodów. Tak więc wychodzi na to, że aby przeżyć wystarczy po prostu mieszkać przy dworcu. Jedynym minusem jest to, że wejść na peron można dopiero po okazaniu biletu, więc jeśli nigdzie nie jedziemy, a chcielibyśmy go obejrzeć musimy kuknąć kontrolerowi przez ramię. 

Panorama Dworca Głównego (Milano Centrale) od frontu. 


K.

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Zamek Sforzów baaardzo mi się podobał, to był najjaśniejszy punkt Mediolanu. :) plus ten cudny park za nim, gdzie w styczniu mogliśmy się wygrzewać na ławeczce w pełnym słońcu. :) a na Dworcu gubiliśmy się ze sto razy usiłując znaleźć informację turystyczną, której koniec końców tam nie było. ;)
  pozdrawiam serdecznie.
  http://poprostumadusia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jeśli mam być szczera widziałam w swoim życiu ładniejsze zamki co nie znaczy znowu, że ten jest brzydki. Na takim dworcu mogłabym się gubić i gubić, niby wszystko jest, a podstawowej informacji turystycznej nie ma haa. Pozdrawiam, K!

   Usuń
 2. Niektóre miejsca po prostu zabierają dech w piersiach. Sama z chęcią bym się tam wybrała, choćby teraz *_*

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie nie ma czasu do stracenia! Wypatruj biletów lotniczych, ponieważ często pojawiają się w bardzo niskich cenach. Poleć choćby na weekend! Pozdrawiam, K! :)

   Usuń
 3. Uwielbiam Mediolan! Wspaniała wycieczka <3

  OdpowiedzUsuń