VICKY CRISTINA BARCELONA

¡Hola a todos! Barcelona to kolejna pozycja na liście miast wartych zobaczenia.


Na początek kilka informacji o mieście:      

-położone w pn.-wsch. Hiszpanii, nad morzem Śródziemnym
-jest stolicą Katalonii
-jest drugim największym miastem w Hiszpanii
-najlepiej zwiedzać na wiosnę/jesień
-lot trwa 2,5h, natomiast podróż autokarem nawet do 40h
-najważniejsze zabytki: La Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló, Casa Milà


La Sagrada Familia - symbol Barcelony, secesyjny kościół budowany nieprzerwanie od 1882 roku, jedno z dzieł Antoniego Gaudíego. W 2010 roku otrzymał od Benedykta XVI tytuł bazyliki mniejszej. Jest wysoki na 115 m, co daje mu status jednego z najwyższych na świecie. Finalnie ma on mierzyć 170 m i być najwyższym kościołem na świecie. Kościół Świętej Rodziny robi piorunujące wrażenie. Rocznie odwiedza go ponad 1 mln turystów.     
Park Güell - ogromny park o powierzchni 20 ha, założony w 1920 roku. Został zaprojektowany przez Antoniego Gaudíego, katalońskiego architekta, na prośbę jego przyjaciela. To właśnie od jego nazwiska wzięła się nazwa tego miejsca. Budowa parku trwała 14 lat, a i tak nie został on ukończony. Z początkowo planowanych kilkudziesięciu budynków powstało zaledwie pięć. W jednym z nich mieszkał sam Gaudí. Obecnie mieści się tam poświęcone artyście muzeum. 

Park jest otoczony murem, a na jego terenie znajduje się aż siedem bram. Do głównego pawilonu prowadzą nas schody z trzema charakterystycznymi wysepkami - grotą, wężem oraz chyba najbardziej znaną salamandrą.

Następnie naszym oczom ukazuje się Sala Stu Kolumn wypełniona antycznymi wzorami, która wbrew nazwie mieści ich nie sto, a osiemdziesiąt sześć. Miała ona pełnić funkcję targu.  Nad Salą Kolumnową umieszczono taras widokowy o powierzchni 3 tyś. metrów kwadratowych. Sam architekt nazywał go teatrem greckim. Rozpościera się stamtąd fascynujący widok na panoramę miasta i morze Śródziemne. Na krawędzi pawilonu zbudowano długą na 110 m wykładaną mozaiką ławkę.   

W 1969 roku park został wpisany na listę narodowych dóbr kultury, a w 1984 roku dołączył do listy obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. 
A to miejsce to oczywiście Camp Nou. Największy stadion piłkarski w Europie, na którym rozgrywane są mecze zespołu FC Barcelona. Na jego terenie znajduje  się (oprócz takich pomieszczeń jak szatnie czy kaplica Katolicka) poświęcone klubowi ogromne muzeum oraz sklep z pamiątkami.  

Na stadionie odbywają się również koncerty. Gościły tu takie gwiazdy jak Michael Jackson czy U2.


Osobiście w Barcelonie byłam dwa razy. Z uwagi, że były to tylko dwie jednodniowe wycieczki, a plan zwiedzania z góry określony ciężko było zobaczyć coś więcej niż kościół, park, stadion czy przespacerować się główną ulicą (co zresztą widać na zdjęciach). Wieczorem czekał nas jeszcze pokaz fontann na wzgórzu, dlatego również czas naglił. 

Barcelona to przepiękne miasto, w którym nie sposób się nie zakochać, a jednodniowe "zwiedzanie" to na dobrą sprawę tylko kropla w oceanie tylu zabytków i tak szerokiej kultury. Ponadto plaże tego miasta zostały uznane przez National Geographic i Discovery Channel za najlepsze plaże miejskie na świecie, więc może warto poświęcić chwilkę, aby się tam wybrać. Jeśli ciągle wahacie się czy odwiedzić stolicę Katalonii, nie marnujcie więcej czasu - zdecydowanie warto! Domy Gaudiego, pomnik Kolumba i La Rambla czekają!


K.

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Byłam w Barcelonie w tym roku, przez tydzień czasu - i rzeczywiscvie jedne dzień to dużo za mało na zwiedzenie tego miasta. Wartym zobaczenia wg mnie (poza wymienionymi przez Ciebie )jest La Bouqeteria Market :)

  Pozdrawiam,
  Normxcore

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooooj jeśli chodzi o zabytki i możliwość zwiedzania to można by tak wymieniać i wymieniać! Pozdrawiam, K!

   Usuń